MISIJA

1178116582_img_3570_jpgLietuvos floros tyrimai, Lietuvoje augančių augalų rūšių, tame tarpe ir retųjų, kolekcijų kūrimas ir išlaikymas, genofondo kaupimas su retųjų rūšių repatrijacijos į gamtą galimybe.

Augalų introdukcija. Introdukuotų augalų, auginamų stebėjimas; šių darbų rezultatų skelbimas.

Augalų kolekcijų kūrimas ir išlaikymas, augalų eksponavimas ir platinimas.

Mokymo bazė moksleiviams ir studentams bei biologijos mokytojams. Edukacinė veikla. Biologinių ir gamtosauginių žinių skleidimas visuomenėje.

Ryšių palaikymas su pasaulio botanikos sodais ir kitomis mokslo įstaigomis; keitimasis informacija ir augalais.

ISTORIJA

Traupio miestelis įsikūręs Nevėžio upės aukštupyje, Anykščių rajono pakraštyje, Utenos apskrityje. Pirmą kartą Traupis paminėtas 1582 metais, kai buvo pastatyta pirmoji bažnyčia; pirmoji parapijinė mokykla buvo įkurta 1777 metais.

1178116629_img_3624_jpg

Vienintelis Lietuvoje mokyklinis botanikos sodas pradėtas veisti 1989 metais. Botanikos daržo įkūrėjas, puoselėtojas ir ekskursijų vadovas ilgametis Traupio mokyklos direktorius, biologijos mokytojas-ekspertas Sigutis Obelevičius, už gamtosauginę veiklą 2001 metais apdovanotas Lietuvos Prezidento dr. Valdo Adamkaus premija. Visos augalų kolekcijos (iš viso Traupio botanikos darže auga jau daugiau kaip 5000 augalų rūšių, formų bei veislių) yra surinktos vieno žmogaus.
Iš pradžių augalų kolekcijos buvo sodinamos tik 5 arų plote. Per 15 metų botanikos daržo plotas išsiplėtė 5 kartus. Šalia mokyklos yra daugiamečių gėlių kolekcijos, alpinariumai, dekoratyvinis baseinas su vandens augalais ir kt., tad dabar visa mokyklos teritorija paversta botanikos sodu.
Botanikos daržas suskirstytas į keletą skyrių: laukinių augalų sistematinę kolekciją (apie 1000 rūšių), svogūninių gėlių kolekciją (apie 1300 rūšių bei veislių), vaisinių-uoginių augalų kolekciją, kurioje auginama apie 100 rečiau auginamų vaisinių-uoginių kultūrų rūšių bei veislių,. Tarp jų: juodvaisė avietė „Kumberlend", karpytalapė gervuogė (Rubus laciniata), aviečių-gervuogių, braškių-žemuogių, slyvų-vyšnių hibridai, abrikosai, persikai, saldžiavaisiai putinai ir šermukšniai, apie 30 naujausių serbentų bei agrastų veislių, šiaurinės ir žemuoginės avietės (Rubus arcticus et R. illecebrosus), kultūrinės bruknės „Coralle", amerikinės šilauogės (Vaccinium x intermedium) bei stambiauogės spanguolės (Oxycoccus macrocarpus), ankstyviausias valgomas uogas brandinantys valgomieji ir kamčiatkiniai sausmedžiai (Lonicera edulis et L. camtschatica), graikinių riešutmedžių (Juglans regia) veislė „Ideal" ir „Korenovskije". Pradedama rinkti liaudies selekcijos senovinių veislių pomologinė kolekcija.

1178116893_img_3612_jpg

Botanikos darže yra įrengtos kompaktiškos, originalios paparčių ir samanų kolekcijos, gėlių laikrodis, genetikos skyrius, kuriame surinkta apie 100 margalapių, netipiškos spalvos žiedais žydinčių, parazitinių bei pusiau parazitinių augalų rūšių. Botanikos darže yra ir gausios plačiau aprašytos saugomų augalų, prieskoninių, lauko bei daržo augalų ir vaistinių augalų kolekcijos.
LITDidžiausią finansinę paramą 1997 metais botanikos daržas gavo iš Atviros Lietuvos Fondo. Botanikos daržas buvo aptvertas, nutiesti plytelių takai, įrengtas spanguolynas. Botanikos daržą taip pat parėmė p. Judickienė, Anykščių miškų urėdija, Anykščių savivaldybės gamtosaugos fondas. Traupio pagrindinė mokykla, savivaldybei finansuojant, išlaiko pusę etato sodininko (dirba Lina Rakauskienė), botanikos daržą taip pat tvarko Traupio pagrindinės mokyklos moksleiviai.
2005 metais Tarupio kaimo bendruomenė laimėjo Pasaulinio aplinkos fondo Mažųjų projektų programos finansuojamą projektą „Biologinio-pažintinio tako įrengimas Traupyje išsaugant retus varliagyvius ir rekultivuojant žemes". Ženkli PAF MPP finansuojamo projekto suma bus skirta Traupio botanikos daržo pritaikymui edukologiniams tikslams, ekologiniam turizmui vystyti: 2006 metais pradėti darbai, kurių metu įrengta nauja tvora, nutiesti nauji šaligatvių plytelių takai, įrengtos dirbtinės pelkių bendrijos, vandens augalų kolekcijos, sukurta informacinė sistema, išleisti lankstinukai.

Traupio botanikos sode vykdoma edukacinė gamtos pažinimo programa pradinių klasių mokiniams ir mokytojams, kurią parengė pradinių klasių vyr. mokytoja Alytė Obelevičienė.

Daugiau nuotraukų....