Traupio pagrindinė mokykla metų eigoje vykdė projektą „Mokausi gamtoje ir iš gamtos 2“, skirtą gabių vaikų užimtumui didinti, kurį finansavo Anykščių rajono savivaldybė. Mes, gerai besimokantys moksleiviai, stovyklavome, keliavome, eksperimentavome, daug sužinojome gamtos paslapčių ir  praplėtėme žinių akiratį.

Vasarą jaunesniesiems mokiniams mokykloje vyko stovykla, kurios metu jie vykdė įvairias veiklas: atliko eksperimentus, žaidė orientacinius, sportinius žaidimus gamtoje, prižiūrėjo eksperimentines lysves. Stovyklautojai susipažino su įvairiais vaistiniais augalais, augančiais Traupio botanikos sode. Taip pat mokiniai sužinojo, kaip liejamos žvakės, susipažino su jų gamyboje naudojamomis medžiagomis, savo rankomis nusiliejo po žvakę. Stovykla baigėsi edukacine – pažintine programa „Duonelės keliu“. Mokiniai stebėjo savo eksperimentinėse lysvėse sudygusius javus, mokėsi juos pažinti iš želmenų. O savo žinias įtvirtino edukacinėje – pažintinėje išvykoje Niūronyse, kur kepė duoną, susipažino su senoviniais Lietuvos buities rakandais, apsilankė Arklio muziejuje.

Projekto nuotraukos

Mes, vyresniųjų klasių geriausiai besimokantys mokiniai, vykome į Baltijos pajūrį Šventojoje. Čia  ieškojome pajūryje augančių augalų, bandėme juos atpažinti ir  palyginti su mūsų vietovėse augančiais augalais. Domėjomės kokie augalai auga pajūrio skurdžiuose dirvožemiuose, kaip juos paveikia dažnos oro permainos, stiprūs vėjai, smėlio pustymas ir druskingas vanduo. Tyrimus  tęsiame, rengiame aprašus apie augalo charakteristiką. Tyrimo rezultatus panaudosime gamtos pažinimo ir biologijos pamokose. Taip pat apsilankėme Kretingos muziejaus vandens malūne, ūkvedžio name,  botanikos sode, domėjomės augančiais augalais.

Gruodžio mėnesį dešimt gabiausių Traupio pagrindinės mokyklos 5- 10 klasių mokinių lankėmės istorinėje Kauno Prezidentūroje.  Čia susipažinome su tarpukario Lietuvos gyvenimu: valdžios institucijomis, kariuomene, kultūra, sportu, šventėmis ir kasdienybe.
 Vasario 16-osios akto signatarai, žymūs politikai, verslo, kultūros, švietimo, sporto atstovai paliko labai ryškius ženklus ateities kartoms. Edukacinės programos metu susipažinome su šiais žmonėmis ir jų darbais Lietuvai. Dirbdami komandomis ir naudodamiesi turimomis informacinėmis technologijomis identifikavome pateiktas asmenybes ir kūrybiškai pristatėme jas kitiems edukacijos dalyviams.  Išvyką vainikavo apsilankymas prie kalėdinės eglės Kauno Rotušės aikštėje.

Mus labai sužavėjo edukacinė programa „Šalčio kerai“ Kauno VII forte įsikūrusioje Jaunųjų mokslininkų laboratorijoje.   Netradicinės pamokos susipažinome su pagrindinėmis agregatinėmis būsenomis bei medžiagų fiziniais virsmais (virimo, garavimo bei stingimo reiškiniais), mokėmės atpažinti ypatingai žemų temperatūrų (kriogenines) medžiagas, stebėjome, kaip keičiasi įvairių medžiagų savybės jas stipriai atšaldžius, išsiaiškinome, kuo ypatingas sausas ledas ir kodėl jam „tirpstant“ nieko nelieka.  Įgijome žinių apie azoto ir kietosios būsenos anglies dvideginio panaudojimą pramonėje, sužinojome skysto azoto lydymosi temperatūrą, o pabaigoje buvome „skaniai“ nustebinti, patys dalyvaudami valgomų ledų gaminime iš sauso ledo, persikų jogurto ir kondensuoto pieno. Tokia pamoka ir įspūdžiai iš jos ilgai nepasimirš!

Projektas „Mokausi gamtoje ir iš gamtos“ suteikė ne tik daug nepamirštamų įspūdžių, bet ir praturtino žiniomis ir  sustiprino pasiryžimą dar labiau tausoti ir saugoti gamtą.

Indrė Musteikytė, 8 klasė